El Dokuma Halı Nasıl Yıkanır ? Dokuma Halı Yıkama Fiyatları

El Dokuma Halı Nasıl Yıkanır ? Dokuma Halı Yıkama Fiyatları

EL DOKUMA HALI NEDİR ?

El dokuma halı , normal fabrika işçiliğinden farklı tamamen insan işçiliği ve emeğiyle üretilen halılardır. Bu halılar kendi tezgahlarında hazırlanır. El dokuma halıları sentetik değil aksine doğal malzeme kullanılır. Hav iplikler ve çözme iplikler elle düğmelenerek halı haline getirilir. Yan yana düzgün bir biçimde her çiftine rayon, yün veya ipekler ile düğümler atarak ilmek ilmek ilerlenip ve en az bir sıra atkı atılıp ilmek sırasını sıkıştırıp ilerlenmesi halinde üretilir.

Dokuma halısının kalitesini anlamak için hav ipliklerinin cinsi ve kalitesinden aynı zamanda düğüm şekli sıklığından anlaşılmaktadır. Bu yüzden daha uzun yıllar kullanılır kolay kolay eskimez. Halının yırtılması ve zarar görmesi durumunda kolayca tamir edilebilir.

El dokuma halılar özellikle geçmişte göçebe hayatı yaşayan Asyalı insanlar kullanırdı. Yaşamını hayvancılık ile geçiren toplumlar, baktıkları koyunların yünlerinden elde ettiği ilk halıları dokumuşlardır. O zamandan dan beri halı evlerimizin ilk parçası haline gelmiştir. Günümüzde de daha çok dekorasyonların vazgeçilmez parçası haine gelmiştir.

EL DOKUMA HALISI NASIL ANLAŞILIR ?

-El dokuma halısını normal makine halılarından ayırt etmeniz için halının arkasını çevirip, asimetrik şekilde düğümlerin olup olmadığını kontrol ederek anlayabilirsiniz.

- El dokuma halı alırken özellikle arkasındaki düğümlerin incelenmesi gerekir. Eğer düz şerit ilmek izleri gördüyseniz o halı büyük ihtimalle makine halısıdır.

-  Asimetrik bir biçimde ara ara ilmekler açıkça ve belirgin görünüyorsa o halının el dokuması bir halı olduğunu anlayabilirsiniz.

-  Desenlerin tam bir simetri içinde değil, milimetrik de olsa bazı farklılıklar varsa bu çok büyük olasılıkla elde dokunmuş bir halıdır.

EL DOKUMA HALI YIKANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

 El dokuma halısı bizlerin göremeyeceği kadar pek çok toz ve kiri içinde barındırır bundan dolayı detaylı bir temizliğe ihtiyaç duyulur. Evde yıkanması zor olduğundan ve hassas bir halı oluğundan yıkanırken dikkatli davranılmalıdır. Dokuması zor olduğu gibi temizliği de zor olacaktır. Bilinçsizce temizlemeye çalıştığınız halıya geri dönüşü olmayan sonuçlar alabilirsiniz. 

 Bu yüzden emin ellere, işi bilir firmalara Eravcı Halı Yıkama başta olmak üzere temizliği için başvurabilirsiniz. Bizler su değmeden bu halıları kuru temizleme yöntemi ile temizlemekteyiz. Çünkü su ile temas etmesi durumunda rengini kaybeder. Makine halısı gibi değildir. Makine halısının temizliğinden daha zordur el dokuma halısının temizliği. El dokuma halılarınızın bakımına özen gösterip aynı zaman da temizliğini de aksatmamanızı öneririz.

! Bu halıları yıkarken uzman bir firmaya vermeniz çok önemli hususlardandır.

! Dokuma halıları hassas olduğundan özellikle naturel deterjan kullanılmalıdır.

! Asla otomatik makinalarda yıkanmamalıdır.

! Boyalarının akmasından dolayı asla su kullanılmamalıdır.

Tavsiye Yazı:Yorgan Yıkama